آدرس:

گرگان، کیلومتر 22 جاده گرگان به گنبد

تلفن:

01732312212 - 01732312211

درباره ما

تاریخچه شرکت گرگان و دشت

فاز اول شرکت کارخانجات خوراک دام و طیور گرگان و دشت در سال ۱۳۷۱ در زمینی به مساحت ۲۷۰۰۰ مترمربع توسط ریاست محترم جمهور وقت افتتاح گردید و در سال‌های ابتدایی فاز اول کارخانه با ماشین‌آلات تمام اتوماتیک و پیشرفته ساخت کشور آلمان با ظرفیت تولید سالانه ۱۰۰هزارتن خوراک دام، توانست تحولی چشمگیر در فرهنگ مصرف خوراک آماده در نزد دامداران محترم استان و دیگر نقاط کشور ایران ایجاد کند. در سال ۱۳۸۸ با تأسیس زنجیره تولید گوشت مرغ گرگان و دشت، گام بزرگ دیگری در کارخانه برداشته شد و در همین راستا فاز دوم کارخانه با خرید ماشین‌آلات اروپایی و با ظرفیت ۴۲ هزارتن در سال صرفاً جهت تولید خوراک آماده طیور نصب و راه‌اندازی گردید.

با توجه به اینکه شرکت گرگان و دشت همواره رو به پیشرفت بوده، برآن شدیم تا یک کارخانه جدید را در برج جداگانه و با خرید ماشین‌آلات بسیار پیشرفته و به‌روز احداث نماییم. بنابراین فاز سوم کارخانه را در سال ۱۳۹۳ با ظرفیت ۴۲ هزار تن در سال، اختصاصاً جهت خوراک آماده طیور نصب و راه‌اندازی کردیم و مجموع ظرفیت تولید خوراک دام و طیور کارخانه گرگان و دشت در سه‌ فاز با دو برج تولید، به ۱۸۴هزارتن در سال رسید.

gorgandasht overview

کیفیت با گرگان و دشت

علاوه بر توسعه‌ی کمی، شرکت همواره کوشیده است محصولات خود را در بعد کیفی نیز ارتقاء بخشد. این مهم مقدور نمی‌باشد مگر اینکه تمامی محصولات را از ابتدا تا انتها به خوبی بررسی و مورد ارزیابی قرارداده و کنترل کیفیت کنیم. خط کنترل کیفی در کارخانجات خوراک دام و طیور گرگان و دشت از فرایند خرید آغاز می‌گردد و تهیه بیش از بیست و پنج قلم نهاده تشکیل دهنده خوراک دام و طیور، تنها از منابع مطمئن و ارزشیابی شده صورت می پذیرد. کلیه‌ی مواد اولیه پس از ورود به کارخانه در بخش قرنطینه نگهداری می‌گردند و انتقال آنها به انبار یا سیلوهای نهایی مواد اولیه، تنها پس از تایید آزمایشگاه کنترل کیفی شرکت امکان پذیر خواهد بود. در آزمایشگاه کنترل کیفی انواع آزمایشهای مربوط به خصوصیات فیزیکی، شیمیایی و میکروبی بر روی مواد اولیه ورودی صورت می پذیرد تا به طور کامل از کیفیت آنها اطمینان حاصل شود. از جمله آزمایش هایی که بر روی مواد اولیه ای چون دانه‌ی ذرت، کنجاله سویا، دانه جو، سبوس گندم و … صورت می‌پذیرد، می توان به آزمایش پروتئین خام، انرژی قابل متابولیسم، رطوبت، خاکستر، فیبر و غیره اشاره نمود. همچنین نهاده های فوق به لحاظ وجود انواع باکتری و قارچ و نیز سموم قارچی مانند آفلاتوکسین مورد آزمایش قرار می گیرند.

پس از آن که از کیفیت مواد اولیه اطمینان حاصل گردید، غلات به سیلوهای ویژه نگهداری غلات که با تکنولوژی جدید طراحی و نصب گردیده اند، منتقل می شوند. این سیلوها امکان نگهداری انواع غلات را برای مدت زمان طولانی بدون تغییر در کیفیت فراهم می سازند و از سوی دیگر به روش نگهداری فایفو (FIFO) کمک می کنند. همچنین سایر مواد تشکیل دهنده خوراک دام و طیور از جمله انواع مکمل های ویتامینه و معدنی، اسیدهای آمینه، دی کلسیم فسفات و غیره در انبارهایی به شکل مجزا و بر اساس دستورالعمل های سازمان دامپزشکی نگهداری می شود تا کیفیت آن ها در طول زمان نگهداری دستخوش تغییر نگردد. در حین استفاده از نهاده‌ها و کلیه مراحل تولید از ابتدا تا انتها، در ایستگاه‌های مختلف و متعدد، کیفیت محصول تولیدی بررسی می‌گردد و پس از نمونه برداری دقیق، محصولات در آزمایشگاه آزمایش می‌شوند و در صورت تأیید نهایی واحد کنترل کیفیت، اجازه بارگیری و ارسال محصول صادر می‌گردد.

چرخه تولید خوارک طیور با سیستم بَچ گیری بسیار پیشرفته با امکان فول اچ ام آی (Full HMI) و بدون دخالت دست، آغاز می شود. طی این مرحله، میزان مورد نیاز از هر یک از غلات، توزین شده و از سیلوها به خط تولید منتقل می گردد. آسیاب های قدرتمند، غلات را خرد نموده و به شکل پودر در می آورند. سپس غلات خرد شده، در مخازن ذخیره می‌شوند و در هنگام تولید متناسب با مقداری که در فرمول تعریف شده است، با خطای بسیار کم بَچ گیری می‌شود و بعد در داخل میکسر پَدِلی بسیار دقیق مخلوط می‌گردند. این مخلوط به دستگاه کاندیشنر (Conditioner) منتقل می گردد که با بخار آب خشک و در دمای حدود هفتاد درجه سانتی گراد و مدت زمان ۱۲۰ ثانیه باعث انجام فرایند پخت در غلات می گردد. فرآیندی که مهمترین مشخصه آن، تبدیل نشاسته موجود در غلات به ژلاتین است. این مخلوط به دستگاه پِلِتایزِر (Pelletizer) منتقل می‌شود و تبدیل به خوراک پِلِت در سایزهای گوناگون می گردد. پِلِت تولیدی به دستگاه پِلِت کولر منتقل و مراحل خنک شدن را سپری می کند. یکی از جدیدترین تکنولوژی‌هایی که در خطوط تولید خوراک کارخانه گرگان و دشت در نظر گرفته شده، سیستم پی پی ال اِی (PPLA) است که می تواند مواد حساس به رطوبت و حرارت را پس از خنک شدن پِلِت به صورت یکنواخت، روی آن اسپری کند و مواد ریز مغذی مورد نیاز طیور ازجمله انواع آنزیم و ویتامین را به شکلی دست نخورده به پرنده برساند. با گذر از این مرحله، پِلِت به سیلوهای نگهداری محصول منتقل می شود و پس از تایید نهایی آزمایشگاه کنترل کیفی، در داخل کیسه و یا بونکرهای مخصوص، بارگیری و به مقصد فارم های هدف ارسال می گردد.
کلیه وسایل نقلیه ورودی به کارخانه جهت بارگیری، پیش از بارگیری و ورود به محوطه اصلی کارخانه، با مواد مناسب ضدعفونی کننده شستشو می شوند تا از عدم آلودگی آن ها به میکروب های بیماری زا اطمینان حاصل شود. پس از ارسال محصول، واحد خدمات پس از فروش شرکت کارخانجات خوراک دام و طیور گرگان و دشت، با استفاده از پرسنل بسیار حاذق و باتجربه، به دقت محصولات این شرکت را پایش نموده و ارتباط خود را با مشتریان شرکت به طور دائمی حفظ می نمایند و هر بازخورد مثبت یا منفی را دریافت کرده و توصیه‌های لازم را به مشتریان محترم ارائه می دهند تا از حصول بهترین نتیجه مطمئن شوند. یکی از نقاط قوت شرکت گرگان و دشت، واحد تحقیق و توسعه بسیار پویا و فعال آن می‌باشد. پرسنل واحد تحقیق و توسعه در راستای تحقیقات گسترده در بازار و دانسته‌های علمی و با مشورت و مشارکت دانشمندان اروپایی، پس از چند سال تلاش مستمر، موفق به دستیابی به فرمول و همچنین تولید یکی از بهترین جیره‌های خوراک اسب مسابقه‌ای به صورت آجیلی شده‌اند. بازخوردی که از مشتریان محترم و صاحبان اسب‌های مسابقه‌ در استان و کشور، توسط واحد خدمات پس‌ از فروش گرفته شده است، مبیّن این موضوع است که نتیجه حاصل از مصرف خوراک اسب تولید شده توسط شرکت گرگان ودشت، با نام تجاری سَروین، از بسیاری از خوراک‌های اروپایی مشابه نیز بهتر بوده است.
gorgandasht honors

افتخارات گرگان و دشت

شرکت گرگان و دشت همواره در حال رشد و توسعه بوده است و به بهبود کیفیت محصولات خود می‌اندیشد، به همین دلیل محصولات دیگری نیز توسط این شرکت ارائه و به بازار عرضه می شود که از آن‌جمله خوراک ویژه شترمرغ، خوراک مخصوص بوقلمون، خوراک کبک و خوراک بلدرچین را می‌توان نام برد. نکته بسیار مهم اینجاست که فرمول های تولیدی و همچنین خوراک های شرکت گرگان و دشت، با توجه به نژاد‌های مختلف انواع دام و طیور، برای دام‌های سنگین پرواری و شیری و انواع طیور گوشتی یا تخم‌گذار و یا مرغ مادر به بیش از ۷۰ محصول مختلف می‌رسد.
شرکت گرگان و دشت با همت و تلاش پرسنل خود طی سال‌های ۱۳۸۲ تا ۱۳۹۴ بارها به عنوان واحد نمونه صنعتی استان شناخته شده است و در سال ۱۳۹۲ نیز به عنوان واحد برتر در کل کشور انتخاب گردیده است. همچنین با توجه به اینکه مشتریان شرکت، ولی‌نعمتان ما هستند و از بالاترین ارزش‌ها برخوردارند، در راستای بهبود مستمر عملکرد و با توجه به استقبال عمومی مشتریان، در سال ۱۳۹۴ موفق به اخذ تندیس واحد برتر رعایت حقوق مصرف‌کنندگان شدیم.
و این همه، به منظور تولید خوراک مغذی، مفید و سرشار از مواد لازم برای دام و طیور و تامین شیر و گوشت با کیفیت و سالم و بهداشتی برای مصرف کننده است. این حرکت را پایانی نیست. بشر، همواره‌، نیازمند غذای سالم وکافی است و مردان با همتی که به این نیاز سامان داده اند، آینده درخشان و پیشرو انسان را ضمانت می کنند.

شعار ما همواره «خوراک سالم، دام سالم، غذای سالم و انسان سالم» بوده است.